SDR1005-221KL
DigiKey Part Number
SDR1005-221KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1005-221KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1005-221KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-221KL
Description
FIXED IND 220UH 700MA 780 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 780mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1005-221KL Models
DC Resistance (DCR)
780mOhm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 68kHz
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA