SDR1005-1R5ML
DigiKey Part Number
SDR1005-1R5MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1005-1R5MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1005-1R5MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-1R5ML
Description
FIXED IND 1.5UH 6.5A 9 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.5 A 9mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1005-1R5ML Models
DC Resistance (DCR)
9mOhm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 3MHz
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
95MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8A