SDR0805-8R2ML
DigiKey Part Number
118-SDR0805-8R2MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0805-8R2MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0805-8R2MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0805-8R2ML
Description
FIXED IND 8.2UH SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0805-8R2ML Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Material - Core
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Inductance
Base Product Number
Tolerance
±20%