SDR0703-330KL
DigiKey Part Number
118-SDR0703-330KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0703-330KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0703-330KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0703-330KL
Description
FIXED IND 33UH 560MA 450 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 560 mA 450mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0703-330KL Models
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Series
Q @ Freq
17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.106" (2.70mm)
Current - Saturation (Isat)
820mA