SDR0604-181KL
DigiKey Part Number
SDR0604-181KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0604-181KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0604-181KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0604-181KL
Description
FIXED IND 180UH 380MA 1.38 OHM
Detailed Description
180 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 380 mA 1.38Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0604-181KL Models
DC Resistance (DCR)
1.38Ohm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA