SDR0604-120ML
DigiKey Part Number
SDR0604-120MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0604-120MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0604-120MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0604-120ML
Description
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD
Detailed Description
12 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 120mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0604-120ML Models
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A