SDR0403-1R8ML
DigiKey Part Number
SDR0403-1R8MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0403-1R8MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0403-1R8MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0403-1R8ML
Description
FIXED IND 1.8UH 2.91A 42 MOHM
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.91 A 42mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0403-1R8ML Models
DC Resistance (DCR)
42mOhm Max
Series
Q @ Freq
28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
90MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
4.4A