SDR0302-6R8ML
DigiKey Part Number
118-SDR0302-6R8MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0302-6R8MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0302-6R8MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0302-6R8ML
Description
FIXED IND 6.8UH 1A 180 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 180mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0302-6R8ML Models
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Series
Q @ Freq
18 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
40MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A