SDR0302-5R6ML
DigiKey Part Number
SDR0302-5R6MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0302-5R6MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0302-5R6MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0302-5R6ML
Description
FIXED IND 5.6UH 1.1A 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.1 A 160mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0302-5R6ML Models
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Q @ Freq
18 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
42MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A