SDR0302-331KL
DigiKey Part Number
118-SDR0302-331KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0302-331KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0302-331KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0302-331KL
Description
FIXED IND 330UH 130MA 10 OHM SMD
Detailed Description
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 130 mA 10Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0302-331KL Models
DC Resistance (DCR)
10Ohm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
150mA