SDR0302-270ML
DigiKey Part Number
SDR0302-270MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0302-270MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0302-270MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0302-270ML
Description
FIXED IND 27UH 480MA 750 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 480 mA 750mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0302-270ML Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
750mOhm Max
Series
Q @ Freq
23 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
550mA