SDR0302-220ML
DigiKey Part Number
SDR0302-220MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR0302-220MLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR0302-220MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0302-220ML
Description
FIXED IND 22UH 520MA 660 MOHM
Detailed Description
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 520 mA 660mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0302-220ML Models
DC Resistance (DCR)
660mOhm Max
Series
Q @ Freq
23 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA