RSA-10-100
RSA-10-100
RSA-10-100
DigiKey Part Number
118-RSA-10-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSA-10-100
Description
RES CHAS MNT 0.01 OHM .25% 1W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.25% 1W Metal Element Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSA-10-100 Models
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Series
Features
Current Sense, Pulse Withstanding
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
Resistance
10 mOhms
Height - Seated (Max)
1.700" (43.18mm)
Tolerance
±0.25%
Lead Style
M4 Threaded
Power (Watts)
1W