RLB9012-681KL
DigiKey Part Number
RLB9012-681KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB9012-681KL
Description
FIXED IND 680UH 590MA 1.6 OHM TH
Detailed Description
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 590 mA 1.6Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB9012-681KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.6MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)