RLB1014-823KL
DigiKey Part Number
118-RLB1014-823KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB1014-823KL
Description
FIXED IND 82MH 44MA 240 OHM TH
Detailed Description
82 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 44 mA 240Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB1014-823KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
240Ohm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 79.6kHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
120kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
79.6 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.343" Dia (8.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Current - Saturation (Isat)
52mA