RLB1014-151KL
DigiKey Part Number
RLB1014-151KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB1014-151KL
Description
FIXED IND 150UH 680MA 1.05 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 680 mA 1.05Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB1014-151KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.05Ohm Max
Series
Q @ Freq
45 @ 796kHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
2.8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.343" Dia (8.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A