RLB0913-331K
DigiKey Part Number
RLB0913-331K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB0913-331K
Description
FIXED IND 330UH 850MA 719 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 850 mA 719mOhm Radial, Vertical Cylinder
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
719mOhm
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Packaging
Tray
Frequency - Self Resonant
2.3MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
560mA