RL875S-222K-RC
DigiKey Part Number
RL875S-222K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL875S-222K-RC
Description
FIXED IND 2.2MH 160MA 7.56 OHM
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 160 mA 7.56Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
RL875S-222K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
7.56Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
110 @ 252kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.307" Dia (7.80mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.49mm)