RL622-821K-RC
DigiKey Part Number
118-RL622-821K-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL622-821K-RC
Description
FIXED IND 820UH 380MA 1.8 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
820 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 380 mA 1.8Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL622-821K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.5MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)