RL622-1R5K-RC
DigiKey Part Number
M9976-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL622-1R5K-RC
Description
FIXED IND 1.5UH 8.5A 16 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.5 A 16mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
RL622-1R5K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
130MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)