RL622-1R0K-RC
DigiKey Part Number
M9975-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL622-1R0K-RC
Description
FIXED IND 1UH 10A 13 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 10 A 13mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL622-1R0K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
13mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
150MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)