PWR247T-100-15R0F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Riedon products by Bourns
In Stock: 644
Datasheet
15 Ohms ±1% 100W Through Hole Resistor TO-247-2 Automotive AEC-Q200 Thick Film
PWR247T-100-15R0F
DigiKey Part Number
PWR247T-100-15R0F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR247T-100-15R0F
Description
RES 15 OHM 1% 100W TO247
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PWR247T-100-15R0F Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
TO-247
Resistance
Size / Dimension
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)