PM7232S-1R0M-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.479
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 3.654
Datasheet
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 11 A 10mOhm Max Nonstandard
PM7232S-1R0M-RC
DigiKey Part Number
118-PM7232S-1R0M-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PM7232S-1R0M-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PM7232S-1R0M-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM7232S-1R0M-RC
Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM7232S-1R0M-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)