PM54-151K-RC
DigiKey Part Number
M8515TR-ND - Tape & Reel (TR)
M8515CT-ND - Cut Tape (CT)
M8515DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM54-151K-RC
Description
FIXED IND 150UH 400MA 1.1 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 400 mA 1.1Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM54-151K-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
540mA