PM43-680K-RC
DigiKey Part Number
M8510TR-ND - Tape & Reel (TR)
M8510CT-ND - Cut Tape (CT)
M8510DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM43-680K-RC
Description
FIXED IND 68UH 460MA 1.12 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 460 mA 1.12Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM43-680K-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.12Ohm
Series
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
11MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
680mA