PM428S-3R9-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3.206
Datasheet
3.9 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.72 A 60mOhm Max Nonstandard
PM428S-3R9-RC
DigiKey Part Number
PM428S-3R9-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM428S-3R9-RC
Description
FIXED IND 3.9UH 1.72A 60 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM428S-3R9-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Q @ Freq
8.58 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
56MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A