PM3604-200-RC
PM3604-200-RC
PM3604-200-RC
DigiKey Part Number
M10159TR-ND - Tape & Reel (TR)
M10159CT-ND - Cut Tape (CT)
M10159DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3604-200-RC
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 200UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Unshielded 2 Coil Inductor Array 800 µH Inductance - Connected in Series 200 µH Inductance - Connected in Parallel 470mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 650 mA Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM3604-200-RC Models
Category
Current Rating - Series
330 mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) - Parallel
470mOhm Max
Series
DC Resistance (DCR) - Series
1.88Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Coils
2
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Parallel
200 µH
Package / Case
Nonstandard
Inductance - Connected In Series
800 µH
Size / Dimension
0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
Tolerance
±20%
Height
0.265" (6.73mm)
Current Rating - Parallel
650 mA