PM3604-100-RC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PM3604-100-RC |
Description | INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Unshielded 2 Coil Inductor Array 400 µH Inductance - Connected in Series 100 µH Inductance - Connected in Parallel 210mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 980 mA Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PM3604-100-RC Models |
Category | Current Rating - Series 490 mA |
Manufacturer Bourns Inc. | DC Resistance (DCR) - Parallel 210mOhm Max |
Series | DC Resistance (DCR) - Series 840mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Shielding Unshielded |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Coils 2 | Mounting Type Surface Mount |
Inductance - Connected In Parallel 100 µH | Package / Case Nonstandard |
Inductance - Connected In Series 400 µH | Size / Dimension 0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm) |
Tolerance ±20% | Height 0.265" (6.73mm) |
Current Rating - Parallel 980 mA | Base Product Number |