PM3316-4R7M-RC
DigiKey Part Number
118-PM3316-4R7M-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PM3316-4R7M-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PM3316-4R7M-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3316-4R7M-RC
Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 19 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 19mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM3316-4R7M-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
19mOhm
Series
Q @ Freq
50 @ 4MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
42MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
5.4A