PM3308-220M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 230mOhm Max Nonstandard
PM3308-220M
DigiKey Part Number
M9721TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3308-220M
Description
FIXED IND 22UH 1.3A 230 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM3308-220M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
DC Resistance (DCR)
230mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)