PM3308-150M-RC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
Similar
Vishay Dale
Similar
Signal Transformer
15 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 0.15mOhm Max Nonstandard
PM3308-150M-RC
DigiKey Part Number
PM3308-150M-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3308-150M-RC
Description
FIXED IND 15UH 1.5A 0.15 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM3308-150M-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
0.15mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)