PM3308-102M-RC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
1 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 50 mA 8.4Ohm Max Nonstandard
PM3308-102M-RC
DigiKey Part Number
PM3308-102M-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3308-102M-RC
Description
FIXED IND 1MH 50MA 8.4 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM3308-102M-RC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
100mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
8.4Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)