PM20S-101K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 12.664
Datasheet
Delevan
In Stock: 414
Image for PM20S-101K is not available
PM20S-101K
DigiKey Part Number
PM20S-101K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM20S-101K
Description
FIXED IND 100UH 85MA 12 OHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Molded Inductor 85 mA 12Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
12Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)