PM1608S-100M-RC
DigiKey Part Number
PM1608S-100M-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
PM1608S-100M-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
PM1608S-100M-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1608S-100M-RC
Description
FIXED IND 10UH 1A 75 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 75mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM1608S-100M-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
75mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 200kHz
Series
Frequency - Self Resonant
38MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)