PM105SB-181K-RC
DigiKey Part Number
118-PM105SB-181K-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PM105SB-181K-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PM105SB-181K-RCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM105SB-181K-RC
Description
FIXED IND 180UH 500MA 570 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 570mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM105SB-181K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
570mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
24 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)