PM105SB-101K-RC
DigiKey Part Number
M8444TR-ND - Tape & Reel (TR)
M8444CT-ND - Cut Tape (CT)
M8444DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM105SB-101K-RC
Description
FIXED IND 100UH 720MA 340 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 720 mA 340mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM105SB-101K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
340mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
29 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.390" L x 0.390" W (9.90mm x 9.90mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)