PM1008-82NK-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
82 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 180mOhm 1008 (2520 Metric)
PM1008-82NK-RC
DigiKey Part Number
M8471TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1008-82NK-RC
Description
FIXED IND 82NH 600MA 180 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM1008-82NK-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
180mOhm
Mfr
Q @ Freq
60 @ 350MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)