PM1008-1R5K-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 280 mA 2.3Ohm 1008 (2520 Metric)
PM1008-1R5K-RC
DigiKey Part Number
M8478TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1008-1R5K-RC
Description
FIXED IND 1.5UH 280MA 2.3 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM1008-1R5K-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.3Ohm
Mfr
Q @ Freq
25 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
200MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)