PM1008-18NM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
18 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 110mOhm 1008 (2520 Metric)
PM1008-18NM
DigiKey Part Number
M1179TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1008-18NM
Description
FIXED IND 18NH 1A 110 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM1008-18NM Models
Category
DC Resistance (DCR)
110mOhm
Mfr
Q @ Freq
50 @ 350MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)