PM0805-8N2M-RC
DigiKey Part Number
M8453TR-ND - Tape & Reel (TR)
M8453CT-ND - Cut Tape (CT)
M8453DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM0805-8N2M-RC
Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 60 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 60mOhm 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM0805-8N2M-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Mfr
Q @ Freq
60 @ 1GHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)