PF-FB2-100
DigiKey Part Number
118-PF-FB2-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF-FB2-100
Description
FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 100A
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 800 VAC 800 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
800 VDC
Manufacturer
Bourns Inc.
Applications
Semiconductors
Series
Class
aR
Packaging
Box
Approval Agency
cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 50kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
100A
Size / Dimension
0.949" Dia x 2.598" L (24.10mm x 66.00mm)
Voltage Rating - AC
800 VAC