MOV-10D331K
DigiKey Part Number
118-MOV-10D331K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D331K
Description
VARISTOR 330V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-10D331K Models
Category
Current - Surge
2.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
43J
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
275 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
363 V