MF-SD013/250-2
DigiKey Part Number
MF-SD013/250-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-SD013/250-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-SD013/250-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-SD013/250-2
Description
PTC RESET FUSE 60V 130MA 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 130 mA Ih Surface Mount 4-SMD Cube
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-SD013/250-2 Models
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
4-SMD Cube
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.350" L x 0.283" W (8.90mm x 7.20mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
130 mA
Thickness (Max)
0.402" (10.20mm)
Current - Trip (It)
260 mA
Approval Agency
UR
Current - Max
3 A