MF-NSMF010/30X-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF010/30X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF010/30X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF010/30X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF010/30X-2
Description
FUSE RESET PPTC 1206 0.10A/30V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.35 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)
Current - Trip (It)
250 mA
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
40 A