MF-MSMF150/12-2
DigiKey Part Number
118-MF-MSMF150/12-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-MSMF150/12-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-MSMF150/12-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF150/12-2
Description
PTC RESET FUSE 12V 1.5A 1812
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.5 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-MSMF150/12-2 Models
Category
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Trip (It)
3 A
Approval Agency
cURus, TUV
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms