MF-MSMF110/16-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-MSMF110/16-2 |
Description | PTC RESET FUSE 16V 1.1A 1812 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.1 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MF-MSMF110/16-2 Models |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 40 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 210 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Not For New Designs | Ratings AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 16V | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 1.1 A | Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
Current - Trip (It) 2.2 A | Thickness (Max) 0.033" (0.85mm) |
Current - Max 100 A | Approval Agency cURus, TUV |