MF-MSMF020/60X-2
DigiKey Part Number
118-MF-MSMF020/60X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-MSMF020/60X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-MSMF020/60X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF020/60X-2
Description
1812 RESETTABLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 200 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
400 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)
Current - Trip (It)
400 mA
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
40 A