MF-LSMF150/33X-2
DigiKey Part Number
118-MF-LSMF150/33X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-LSMF150/33X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-LSMF150/33X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-LSMF150/33X-2
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.5A 2920
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.5 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Size / Dimension
0.314" L x 0.214" W (7.98mm x 5.44mm)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Voltage - Max
33V
Lead Spacing
0.099" (2.51mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C