MF-FSML050/8-2
DigiKey Part Number
MF-FSML050/8-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-FSML050/8-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-FSML050/8-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-FSML050/8-2
Description
PTC RESET FUSE 8V 500MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 500 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-FSML050/8-2 Models
Category
Time to Trip
60 ms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
60 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
500 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Voltage - Max
8V
Size / Dimension
0.065" L x 0.033" W (1.65mm x 0.85mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
50 A