DV30K4032R2
DigiKey Part Number
118-DV30K4032R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DV30K4032R2
Description
VARISTOR 47V 250A 4032
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
250 A
Series
Energy
2.8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
47 V